Amennyiben az IPA-varázslón már végigmentél és kaptál XML fájlt, úgy a cikk további része ellenőrzésképpen szolgálhat, hiszen az XML mindent tartalmaz a megadott adatok alapján, így nincs szükség kiegészítésre! Tehát a cikk további része annak készült, aki önállóan az IPA-varázsló használata NÉLKÜL szeretné elkészíteni a bevallását.
- Amennyiben nincs még telepítve az ÁNYK, úgy ezzel kezdj!
- Ezt követően a 22HIPAK nevű nyomtatványt kell megnyitnod! (Adatok -> új nyomtatvány)
A kitöltés a következőképp néz ki:
22HIPAK_A lap kitöltése:
- Az A) blokkban ki kell tölteni a következő adatokat: adóalany viselt neve, adószáma, székhelye, majd telefonszám és e-mail cím.
- B) blokk: bevallási időszak megadása (amikor aktív volt a vállalkozásod) Tehát alapesetben a bevallási időszak 2022.09.01-2022.12.31. lesz, mivel a tételes IPA időszakában nem vagy kötelezett HIPAK bevallás benyújtására bizonyos esetek kivételével (pl.: szüneteltetés).
- C) blokk: keltezés
NY-01-es lapon jelöld a következőket:
- A) blokk: 4. A mikro-, kis és középvállalkozás által benyújtott bevallás
- Az A) blokk 9. sorában lehet bejelölni, ha 2023-tól az egyszerűsített (sávos) iparűzési adót szeretnéd választani. Erről bővebben itt olvashatsz. Ezt a mezőt kitölteni nem kötelező, azonban a mező kitöltése bejelentésnek minősül.
- C blokk: 22. sorban válaszd ki A személyi jövedelemadóról szóló törvény szerinti átalányadózóként lehetőséget!
- I blokk: 1. Adózóként egyetlen önkormányzat területén rendelkezem székhellyel, telephellyel - feltéve, ha ez igaz rád
EGY lap:
Az EGY lap A) blokkjának első sorába írd be az átalányba megállapított jövedelmedet (bevétel - (bevétel * költséghányad)), a második sorba pedig a bevételed nagyságát. Ezt követően a nyomtatvány az A) blokk 3. sorában kiszámolja a helyi iparűzési adód alapját, ami a jövedelmed 120 %-a, de legfeljebb a bevétel 80 %-a.
Az alábbi példában a bevétel 1 000 000 Ft volt, a jövedelem (40% költséghányad alkalmazása mellett) 600 000 Ft. Az iparűzési adóalap így 720 000 Ft lesz (600 000 Ft * 1,2).
22HIPAKM
Ezt követően hozzá kell adni egy új lapot bal felül! Ennek az új lapnak a neve 22HIPAK_M-KÖT.
(Hozzáadni a 22HIPAKM kiválasztása után a fehér lenyíló menü jobb oldalán lévő fehér lappal tudsz!)
KÖT lap:
- Itt az önkormányzat kiválasztása után újból meg kell adni a bevallás időszakát.
- Ezt követően az adatokat automatikusan kiszámolja a nyomtatvány! A nyomtatványon szerepelni fog a fizetendő iparűzési adó összege! A 2022-re évre fizetendő adó összegét a KÖT lap E) blokk 23. sorában tekintheted meg.
- Amennyiben az adott önkormányzat bizonyos adóalapig mentességet ad, úgy a mentesség összegét a D) blokk 3. sorában (legfeljebb annyi lehet, amekkora összeg a D) blokk 2. sorában szerepel), a kedvezményt pedig az E) blokk 18. sorában kell feltüntetni. A mentességek, és kedvezmények feltételeiről az Államkincstár oldalán tájékozódhatunk.
EL lap
Utolsó lépésként ki kell tölteni az EL lapot.
- Amennyiben az egyszerűsített (sávos) iparűzési adót választod, úgy csak a rád vonatkozó adóalap sáv alapján kiszámított adóelőleg összegét kell beírnod a bevallásba. Például, ha az előző évi bevételed nem haladta meg a 12 millió forintot, úgy a rád vonatkozó adóalap 2,5 millió Ft, így az iparűzési adóelőleg, - ha az adott önkormányzatnál 2% az IPA mértéke - 50 000 Ft lesz.
- Ha nem választod az egyszerűsített (sávos) iparűzési adót 2023-tól, úgy az adóelőlegek részt az alábbiak szerint kell kitöltened:
-
- Az előleg fizetési időszak: 2023.07.01. - 2024.06.30.
- Első előleg részlet esedékessége: 2023.09.15., összege: 22HIPAKM KÖT lap E) blokk 12. sor szerinti adóösszeg mínusz a 2023.03.15-ei előleg (ha volt ilyen)
- Második előleg részlet esedékessége: 2024.03.15. összege: E) blokk 12. sor szerinti adóösszeg fele
Figyelem! Ha nem egész évre vonatkozóan került kiszámításra az IPA, úgy az előleget évesítve szükséges kiszámolni! Tehát egy teljes évre kell arányosítani az előleg összegeit.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.