Az adószámla a NAV általi adó-előírásokat, és az adózó általi befizetéseket tartalmazza. Emellett azt is mutatja, ha egy vagy több adónemen tartozásod, vagy túlfizetésed van. Ebben a cikkünkben arra a kérdésre adunk választ, hogy hogyan is kell értelmezni az adó-folyószámlát katás egyéni vállalkozóként. A NAV által készített adószámla értelmezés olykor gondot okoz főleg, ha még sosem láttuk ezt a formátumot. Reméljünk cikkünk segítségével sikerül kicsit átlátnod mit is mutat az az adószámla.
Az adószámla lekérdezésének menete
Az adószámla lekérdezését az eBEV Portálon tudod megtenni, ügyfélkapus bejelentkezést követően. Miután bejelentkeztél a "Szolgáltatások" -> "Adószámla és pótlékadatok" -> "Adószámla" menüpontot válaszd ki! Ezt követően kattints az "Új lekérdezés indítása" opcióra (fontos, hogy az egyéni vállalkozásodat/ az adott gazdasági formát válaszd ki, azaz az adószámnak kell a neved mellett szerepelnie). Fontos! Meg kell várni az "elkészült eredmények" üzenetet majd rá kell kattintani a feliratra, csak ezután tudod letölteni az adófolyószámlád pdf formátumát.
Az adószámla értelmezése
Miután letöltötted az adószámládat a következőket fogod rajta látni:
1. Felül általános azonosító adatok (név, cím, lekérdezés, dátuma, adószám, időszak)
2. Lentebb adónemenként blokkokban az adóid összege és a befizetések, amit az alábbiak szerint kell értelmezni:
- Minden adónem blokkjában bal oldalt szerepel az adó előírás azzal a dátummal, amikorra (határidő) azt előírták, ez a kötelezettség oldal. Itt jelenik meg az adófizetési kötelezettséged összege, tehát az, hogy mennyi adót kell befizetned. A lenti minta adószámlán például láthatod, hogy 07.12-ei határidőre írták elő a kata adó első összegét. (hiszen a vállalkozás júniusban indult).
- Kisadózó vállalkozások adója = kata adó.
- A jobb oldali rész pedig a te befizetéseid összege és dátuma, azaz a pénzforgalmi oldal. Itt jelennek meg azok a pénzforgalmak, amik az adóhatósághoz beérkeztek. Itt is szeretnénk egy példát említeni: a kata adónem esetében 07.08-án és 08.11-én fizette be az adott katás vállalkozó az előző havi kata adó összegét. Ezek szerint a kata adónemen többlete lenne, de fontos megemlíteni, hogy a júliusra vonatkozó kata adó (aug.12.) még nem jelent meg a kötelezettség oldalon, ezt csak tárgyhót követő hónap 20-a után szokták megjeleníteni! Tehát előfordulhat az az eset, hogy túlfizetést látsz, de ez sok esetben nem valós és csak azért van, mert még a kötelezettség oldalra a NAV nem könyvelte fel az adott tárgyhóra vonatkozó kata kötelezettséget. Ezért javasolt az adófolyószámlát mindig tárgyhót követő hónap 20-a után lekérdezni, ekkor láthatjuk a valós egyenlegünket katásként.
- Minden kis blokk bal felső részében szerepel az adónem neve, és az adónem számlaszáma, tehát ha tartozásod van, itt könnyedén tudod azt is ellenőrizni, hogy melyik számlaszámra kell teljesítened az utalást.
3. A blokk alatt szerepel az egyenleg/többlet/tartozás külön-külön adónemenként. Az adószámla legalján pedig összegezve szerepel a tartozás és/vagy a többlet összege.
Amennyiben letöltötted adószámládat, és tartozást látsz, úgy könnyen az adott adónem számlaszámára utalva teljesítheted tartozásodat. Amennyiben túlfizetést látsz (és az valós) akkor pedig dönthetsz úgy, hogy ebből az összegből fedezed a következő adófizetésedet, vagy akár ki is utaltathatod magadnak az adott összeget. Bővebben ebben a cikkünkben olvashatsz az előbb említett lehetőségeidről.
Nagyon fontos, hogy katásként év végén mindenképp ellenőrizd adószámládat ugyanis, ha 100 000 Ft-ot meghaladó tartozásod van év végén (az adott év utolsó naptári napján), megszűnik a KATA adóalanyiságod! Bővebben erről itt olvashatsz.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.