🧳 Mit kell tudni az idegenforgalmi adóról (IFA)?
Ezt az adót annak a magánszemélynek kell megfizetnie, aki nem állandó lakosként egy adott önkormányzat illetékességi területén legalább egy vendégéjszakát tölt a helyi adótörvény szerint. A szállásadó, esetünkben a katás egyéni vállalkozó köteles beszedni ezt az adót a magánszemélyektől a szállásdíjjal egyetemben. A beszedést követő hónap 15. napjáig kell megfizetnie azt az önkormányzati adóhatóság felé a szállásadónak. Az idegenforgalmi adó összegét/mértékét az adott város önkormányzata határozza meg a törvény alapján. Ezt ide kattintva lehet ellenőrizni adott városokra.
A beszedett idegenforgalmi adó nem számít kata bevételnek, mert nem képezi a szolgáltatás díját, továbbá a kiadózónak ezzel el kell számolni, így az nem a saját bevétele. Tehát a bevételi nyilvántartásban, kata bevallásban nem kell szerepeltetni.
🚀Ha autokatás vagy, ezért ne vezesd fel a számládra külön tételként, mert ezt nem fogjuk tudni automatikusan lekönyvelni helyesen. Ha mindenképp a számlán szeretnéd feltüntetni, inkább a megjegyzés rovatba írd.
Az idegenforgalmi adó nem számít bele az AAM értékhatárba, tehát az AAM keretedet nem csökkenti. Ez egy áfa törvény tárgyi hatályán kívüli tétel lesz.
💻Hogyan bizonylatolhatjuk egyszerűen az ifa beszedését?
1. A szállásért fizetendő összegről szóló számlán szerepeltetjük a MEGYJEGYZÉS ROVATBAN:
A számlán a szálláshely-szolgáltatás ellenértéke szerepel, a megfelelő áfakulccsal. Ezt követően a számlára megjegyzésként rávezeti a kisadózó a következőt: "Pénzügyileg rendezendő még „X” Ft idegenforgalmi adó, amely Áfa tv. hatályán kívüli tétel."
2. Két bizonylatot állít ki: a szállásdíjról egy számlát, az ifáról egy átvételi elismervényt:
Ebben az esetben a szálláshely-szolgáltatás nyújtásáról számlát ugyanúgy ki kell bocsátani viszont az átvett idegenforgalmi adóról egy egyéb számviteli bizonylatot állít ki (pl. átvételi elismervényt).
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.