Ebben a cikkünkben szeretnénk összefoglalni - gyakorlati példákkal kiegészítve - azokat az eseteket, amikor a kata szigorítások kapcsán nem kell 40 %-os plusz adót fizetnünk sem nekünk katásként, sem (belföldi ügylet esetén) a kifizető partnerünknek. Ebben a cikkünkben már írtunk példákat arról, hogy mely esetekben keletkezik plusz adófizetési kötelezettségünk.
❗Fontos, hogy megemlítsük így az elején, hogy belföldi partner esetében, minden esetben a belföldi partnernek kell bevallani és befizetni a plusz, 40 %-os adót. Ha viszont külföldi adóalanynak számlázunk, és túllépjük a 3 millió Ft megszerzett bevételt, úgy már a 3 millió Ft feletti összeg 71,42 %-ára nekünk kell megfizetni a plusz adót! (A plusz adó alapja, tehát a 3 M Ft feletti bevétel 71,42 %-a, egyébként nem számít bele a kata keretünkbe, mivel ez után egyszer már pluszban adóztunk!)
A leggyakrabban előforduló kivételekről a 40 %-os plusz adó kapcsán az alábbiakban olvashatsz:
- ha magánszemély a partner/vevő;
- egészségügyi szolgáltató által kisadózónak juttatott összegnél, ha az összeget a kifizető Egészségbiztosítási Alapból (NEAK) származó finanszírozásként juttatja
- ha kifizető jogszabályban meghatározott díjszabás alapján juttat a kisadózó vállalkozásnak (ügyvéd, az ügygondnok és a kirendelt védő részére megállapítható díjról szóló 32/2017. (XII. 27.) IM rendelet szerinti díjazás)
- költségvetési szerv kifizető juttatása kisadózó vállalkozásnak (pl. Belügyminisztérium, Külgazdasági és Külügyminisztérium, Országgyűlés Hivatala) vagy alapító okiratban meghatározott közfeladat ellátására létrejött jogi személy
A nevük miatt becsapós lehet, de az alábbiak nem számítanak a kivételek közé:
- Társasház
- Önkormányzat
- Közalapítvány
- Magánegyetem
- Magánkórház
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.