- be kell jelentkezni 'álláskeresői státuszba' a foglalkoztatási osztálynál,
- keresőtevékenységet, vállalkozói tevékenységet nem folytathatsz.
Vagyis, ha szünetel a vállalkozásod, és máshol sem folytatsz keresőtevékenységet (pl: munkaviszony), valamint az előző feltételeknek mind megfelelsz, akkor álláskeresési járadékra vagy jogosult. (korábbi megnevezése: munkanélküli segély)
Alapesetben, ha szünetelteted az egyéni vállalkozói tevékenységed, akkor egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetned (mivel a biztosításod is szünetel.) Persze ezt csak abban az esetben kell megfizetni, ha főállású egyéni vállalkozó vagy, tehát nincs mellette más olyan jogviszonyod ami alapján biztosított maradsz a szünetelés ideje alatt is.
Az álláskeresési járadék iránti kérelmet a lakóhelyed szerint illetékes Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályánál tudod benyújtani (Budapest esetében Kerületi Hivatal Foglalkoztatási Osztály). Jó tudni, hogy ezt az ellátást legfeljebb 90 napig folyósítják.
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról 1991. évi IV. törvény 58. § (5) e) 6.-> "Nem kell kereső tevékenységet folytató személynek tekinteni az s) pont szerint egyéni vállalkozónak minősülő személyt arra az időtartamra, amely alatt tevékenységét a jogszabályban meghatározott módon szünetelteti."
Álláskeresési járadék mértéke katás vállalkozók esetében:
- 50 000 Ft KATA esetén (bruttó 102 000 Ft járulékalap 60%-a): nettó 45 900 Ft/hó
- 75 000 Ft KATA esetén (bruttó 170 000 Ft járulékalap 60%-a): nettó 76 500 Ft/hó
Az álláskeresési járadék folyósítása minimum 36 nap, maximum 90 nap lehet.
Megjegyzések
0 megjegyzés
Kérjük, Belépés után hagyjon megjegyzést.