Figyelem! 2022. szeptember 1-jétől jelentősen módosul a kata!
Ebben a cikkben lehetnek olyan információk, amelyek már
nem relevánsak 2022. szeptemberétől! Az "új" kata adótörvény szerint a kata adó alanya kizárólag főfoglalkozású egyéni vállalkozó lehet.
További információkat ide kattintva olvashatsz a változásokról.
Álláskeresési járadékra, akkor vagy jogosult, ha
3 éven belül 360 nap jogosultsági idővel rendelkezel. (jogosultsági időbe beleszámít az egyéni vállalkozói tevékenység is.) Persze még van néhány feltétel, amelynek eleget kell tenni, mint például:
- be kell jelentkezni 'álláskeresői státuszba' a foglalkoztatási osztálynál,
- keresőtevékenységet, vállalkozói tevékenységet nem folytathatsz.
Vagyis, ha szünetel a vállalkozásod, és máshol sem folytatsz keresőtevékenységet (pl: munkaviszony), valamint az előző feltételeknek mind megfelelsz, akkor álláskeresési járadékra vagy jogosult. (korábbi megnevezése: munkanélküli segély)
Alapesetben, ha szünetelteted az egyéni vállalkozói tevékenységed, akkor egészségügyi szolgáltatási járulékot kell fizetned (mivel a biztosításod is szünetel.) Persze ezt csak abban az esetben kell megfizetni, ha főállású egyéni vállalkozó vagy, tehát nincs mellette más olyan jogviszonyod ami alapján biztosított maradsz a szünetelés ideje alatt is.
Egyébként, ha főállású katás egyéni vállalkozásod szünetel, és álláskeresési járadékra szereztél jogosultságot, akkor a folyósítás ideje alatt nem kell megfizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot.
Az álláskeresési járadék iránti kérelmet a lakóhelyed szerint illetékes Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályánál tudod benyújtani (Budapest esetében Kerületi Hivatal Foglalkoztatási Osztály). Jó tudni, hogy ezt az ellátást legfeljebb 90 napig folyósítják.
A járványügyi helyzetre tekintettel
van lehetőség elektronikusan is benyújtani az álláskeresési járadék iránti kérelmet. Ügyfélkapus azonosítással elérhető az
e-papír szolgáltatás, amelyen keresztül csatolhatóak a szükséges benyújtandó dokumentumok és a kérelem. E-papíron a bejelentkezést követően a címzettek közül válaszd ki az illetékes Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályát (Bp. esetében BFKH .. Kerületi Hivatal Foglalkoztatási Osztálya). Ezt követően ügytípust kell választani (ha nem tölti ki automatikusan), ami a következő: kormányhivatali ügyek -> foglalkoztatási támogatások, közfoglalkoztatás és egyéb állami foglalkoztatási feladatok. Javasoljuk, hogy az igénylés előtt telefonon érdeklődj az illetékes Foglalkoztatási Osztálynál, hogy náluk mi a gyakorlat az elektronikus ügyintézés kapcsán. Az álláskeresési járadék igényléséről szóló tájékoztató
itt érhető el.
Jogszabályi háttér (szünetelés alatt álláskeresési járadék igénylése):
A foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról 1991. évi IV. törvény 58. § (5) e) 6.-> "Nem kell kereső tevékenységet folytató személynek tekinteni az s) pont szerint egyéni vállalkozónak minősülő személyt arra az időtartamra, amely alatt tevékenységét a jogszabályban meghatározott módon szünetelteti."
Álláskeresési járadék mértéke katás vállalkozók esetében:
- 50 000 Ft KATA esetén (bruttó 108 000 Ft járulékalap 60%-a): nettó 48 600 Ft/hó
- 75 000 Ft KATA esetén (bruttó 179 000 Ft járulékalap 60%-a): nettó 80 550 Ft/hó
Az álláskeresési járadék folyósítása minimum 36 nap, maximum 90 nap lehet.
Hozzászólások
2 hozzászólás
Nagyon hasznos cikk!
Annyi lenne a kérdésem, hogy ebben az esetben (vagy a KATA befejezése után) milyen dokumentumot és honnan kell beszerezni a munkanélküli hivatalnak? Van esetleg vmi kiköltöző papír ebben az esetben is? Előre is hálásan köszönöm a segítséget!
Kedves Anikó!
Nagyon szépen köszönjük a pozitív visszajelzést!
A kitöltendő papírokkal kapcsolatban a lakóhelyed szerinti illetékes Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályánál tudsz érdeklődni!
Amennyiben rendelkezel autokata előfizetéssel és tudunk még segíteni, kérlek írj az konyveles@autokata.hu e-mail címre!
Üdvözlettel,
Mahó E. Martin
autokata tanácsadói csapat
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.