A kata adóbevallás egyik rizikós része, maga a bevallás időszakának megadása, melyre egyrészt nagyon kell figyelni, másrészt összetett szabályai vannak, főleg a szünetek miatt.
Az autokatában, ha helyesen adtad meg a fiókbeállításban kért adatokat, akkor minden rendben lesz, de a biztonság kedvéért leírjuk a szabályokat, arra az esetre, ha elbizonytalanodnál.
Bevallási időszak kezdő dátuma:
- Amennyiben az adott adóév első napján már működő katás egyéni vállalkozó voltál, akkor az év első napja lesz a kezdő dátum. (Példa: 2020. január 1-jén is működő vállalkozásról van szó, akkor a kezdő időpont az 2020.01.01. lesz.)
- Ha év közben induló egyéni vállalkozó vagy, és rögtön a kata adózást választottad, akkor bevallási időszak kezdő időpontja a nyilvántartásba vétel napja lesz. Az autokata automatikusan beírja majd azt a dátumot, amit a regisztrációkor megadtál. Ha nem vagy biztos benne, hogy ez a dátum helyes, akkor le tudod ellenőrizni az eBEV-en. Egy másik cikkünkben írtunk ennek menetéről.
- Ha az adott adóév első napján éppen szüneteltettél, akkor a bevallási időszak kezdő dátuma annak a hónapnak az első napja, amikor újraindult a vállalkozásod. (Például, ha 2020.01.01-jén még szüneteltél és csak 2020.03.14-től folytattad a tevékenységed, akkor a bevallási időszak kezdő dátuma: 2020.03.01.)
Bevallási időszak befejező dátuma:
- A bevallási időszak alapesetben az adóév végéig tart. (Pl.: 2020. december 31-ig, a 2020-as adóévben)
- Ha 2020. december 31-én szünetel a vállalkozás, akkor a szünetelés bejelentésének dátumáig tart a bevallási időszak. A nyilatkozat típusa kódmezőbe pedig szükséges egy “S” jelzés a szünetelés miatt.(Példa: 2020. január 1-jétől működött június 3-áig (június 4-től szünetelt), akkor a bevallási időszak. 2020.01.01.- 2020.06.03.)
Fontos tehát, hogy minden korábbi szüneted be legyen állítva az autokatában, ha bizonytalan lennél zárd be a bevallás teendőt és kattints a korábbi szünetek beállítása teendőre.
Megjegyzések
0 megjegyzés
Kérjük, Belépés után hagyjon megjegyzést.