Mivel a katásoknál a bevétel utáni adókötelezettség egy éves keret alapján kerül meghatározásra, ezért az adott évben befolyt bevételből annyi után kell a 40%-os adót megfizetni, amennyi az adófizetéssel érintett hónapok és az egymillió forint szorzata felett van.
Ha például a katás vállalkozó májustól szünetel, így 4 hónapra megfizette a tételes adót, akkor neki éves szinten négymillió forintig nincs további adófizetési kötelezettsége (ha nem indítja újra az adott évben a vállalkozást). Igaz ez akkor is, ha a bevétel nem kizárólag az első négy hónapban folyik be.
De mi történik akkor, ha az adott évben befolyt bevétel több, mint a keret összege?
A felette levő összegre belép a 40%-os adófizetési kötelezettség. Ilyen esetben a tevékenységét szüneteltető egyéni vállalkozó olyan döntést is hozhat, hogy a T101E nyomtatványon bejelenti az A02-es lap 14. pontjában a szünetelés alatti munkavégzést, így nem mentesül a tételes adófizetési kötelezettség alól és a keretből sem vesznek el azok a hónapok, amikor a vállalkozó szünetelt.
Ennek akkor lehet jelentősége, ha mondjuk egész évben szünetel a vállalkozás, de az előző évben kiállított számlából most folyik be valamekkora ellenérték. Ha egész évben nincs egyetlenegyszer sem tételes adófizetés, akkor a keret nulla forint, így az egész bevétel 40%-kal adózna. Érdemes ilyenkor inkább néhány hónapra az adófizetést választani.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.