- a tételes;
- normál iparűzési adó megállapítás egyszerűsített adóalap meghatározással (8M Ft árbevételig);
- normál iparűzési adómegállapítás.
A tételes vagy más néven fix iparűzési adót kizárólag a katás vállalkozók választhatják. Kisadózóként a legtöbben élnek is ezzel a lehetőséggel, de már az elején leszögeznénk, hogy nem minden esetben ez éri meg a legjobban. Az alábbiakban összeszedtük, hogy mik a tételes ipa előnyei:
- viszonylag kis összegű iparűzési adót kell fizetni;
- kiszámítható és előre lehet tervezni vele;
- fix összegű;
- nem kell költségnyilvántartást vezetned;
- nem kell bevallást készítened (kivétel, amikor például kedvezményt vagy mentességet szeretnél igénybe venni).
A tételes iparűzési adó választása esetén az adó alapja 2,5 millió forint éves szinten, amit arányosítani kell a működés idejére eső naptári napok számával (ha év közben kezded el vállalkozásodat vagy szüneteltettél stb.). Mivel az iparűzési adó a legtöbb településen 2%, ezért sokan az "ötvenezres" adóval társítják ezt a módszert. Két részletben kell megfizetni, március 15-ig és szeptember 15-ig (-> fő szabály szerint, de lehetnek különleges esetek is). Fontos, hogy amennyiben a tételes iparűzési adót szeretnéd választani, úgy a KATA alanyiság kezdő napjától számított 45 napon belül be kell jelentkezned a székhelyed szerinti önkormányzatnál a tételes iparűzési adó alá. Amennyiben erről esetleg lecsúsztál, akkor a következő adóévben február 15-ig választhatod ki ezt a fajta iparűzési adómegállapítási módszert. A tételes iparűzési adó abban az esetben éri meg neked a legjobban, amennyiben az éves bevételed közelíti, vagy még jobb, ha meg is haladja a 3 millió forintot (vagy a havi bevételed meg fogja haladni átlagosan a 250.000 forintot), illetve ha szeretnél egy kiszámítható összeggel kalkulálni, illetve megkímélni magadat az iparűzési bevallásoktól és költségnyilvántartásoktól.
Az egyszerűsített adóalap meghatározást kizárólag akkor választhatod, ha az éves nettó bevételed nem haladja meg a 8 millió forintot. (Év közben kezdő vállalkozásnál a 8 millió forintot arányosítani kell.)
Ennél az iparűzési adótípusnál:
- nem kell költségnyilvántartást vezetned;
- viszont ipa bevallást kell benyújtanod.
Ez a módozat alacsony árbevételű katásoknak ajánlott, akiknek nagyon kevés költségük van. Ebben a módszerben az a lényeg, hogy a bevételedhez egy 20 %-os költségarányt feltételezel, ami azt jelenti, hogy az árbevételed 80%-a után fizeted meg a helyi adót. Általában azoknak érdemes ezt választaniuk, akiknek nagyon alacsony az árbevételük. Amennyiben biztosra szeretnél menni abban, hogy neked megéri-e vagy sem, úgy ebben a cikkünkben megtalálod a számítás levezetését.
A harmadik iparűzési adó típust mi alapesetben nem ajánljuk katás vállalkozóknak, ugyanis költségnyilvántartást kell vezetned, illetve bevallást kell készítened - ezekhez könyvelő erősen ajánlott! Természetesen az is előfordulhat, hogy neked ez a módszer a legoptimálisabb, mindenképpen érdemes tervezni, kalkulálni és úgy dönteni az ipa megállapítás módszeréről.
A különböző bevallásokat, bejelentéseket a székhelyed, telephelyed szerinti önkormányzathoz tudod minden esetben beküldeni. Budapest esetében ezen a weboldalon keresztül, Ügyfélkapus bejelentkezést követően van lehetőséged beadni ezeket a nyomtatványokat. Ha nem budapesti (vidéki) a székhelyed/telephelyed, akkor az E-Önkormányzati Portálon tudod beküldeni ezeket a dokumentumokat.
2020. január 1-jétől a NAV továbbítja az adatokat az egyéni vállalkozásokról az illetékes önkormányzatok felé. A budapesti szakrendszer elég jól működik, átveszi az adatokat automatikusan, így nem kell már bejelentést tenni az iparűzési adó alá. Vidéki önkormányzatok azonban szokták kérni még így is a klasszikus iparűzési adó bejelentkezési nyomtatvány elküldését. Fontos, hogy ha valaki a tételes adóalap-megállapítás (fix) alapján szeretne ipát fizetni annak ezt ezután is be kell jelentenie mindenféleképpen a szokásos 45 napos határidő betartásával. Az önkormányzatokhoz való bejelentkezés és/vagy a tételes iparűzési adó alá való bejelentkezéshez segítséget ide kattintva találsz.
Megjegyzések
0 megjegyzés
Kérjük, Belépés után hagyjon megjegyzést.