Azt már biztosan tudod, hogy katás egyéni vállalkozóként a székhelyed, telephelyed szerinti önkormányzat felé
iparűzési adó (ipa) fizetési kötelezettséged van. További információkat az iparűzési adóról és annak típusairól
egy másik cikkünkben olvashatsz. (Az autokata egyébként a tételes iparűzési adót kalkulálja, figyelembe véve az aktív napok számát, valamint az önkormányzat által meghatározott mentességet/kedvezményt is, ha van.)
Na, de mi van akkor, ha elfelejtettél bejelentkezni az egyéni vállalkozás indításakor az IPA alá így
már nem választhattad a tételes (másnéven fix) adóalap-megállapítást, amelyet csak katás vállalkozók alkalmazhatnak?
Egy kis infó a tételes adóalap-megállapításról: A tételes iparűzési adó választása esetén az adó alapja 2,5 millió forint éves szinten, amit arányosítani kell a működés idejére eső naptári napok számával. Mivel az iparűzési adó a legtöbb településen 2%, ezért sokan az "ötvenezres" adóval társítják ezt a módszert. Bővebb információt a tételes ipáról egy másik cikkünkben olvashatsz.
Sok esetben ez a módszer éri meg a legjobban, főleg ha: az éves bevételed valószínűleg meghaladja vagy közelít a 3 millió forinthoz (vagy a havi bevételed meg fogja haladni átlagosan a 250.000 forintot.), szeretnél egy fix, viszonylag tervezhető adóteher szerint adózni és kevesebb adminisztrációs teherrel járó megoldást választani. Ezekben az esetekben érdemes elgondolkodnod a tételes (fix) típusú iparűzési adó választásán.
És semmiképp se aggódj, ha az alapításkor nem választottad/választhattad ezt a típust, mert minden adóév elején február 15-ig van lehetőséged az iparűzési adóalap-megállapítás módosítására. Ha szeretnél áttérni egyik típusról a másikra, akkor most megteheted 2022. február 15-ig. Ezt elektronikusan tudod bejelenteni az adott önkormányzat felé egy változás-bejelentési nyomtatvány beküldésével. Ha bejelented a tételes adózás választását, akkor az visszavonásig érvényes minden évben.
Ügyintézés
BUDAPESTI SZÉKHELY:
Budapesti székhelyű vállalkozás esetében ezen a weboldalon keresztül, Ügyfélkapus bejelentkezést követően van lehetőséged beadni a változás-bejelentést. (Bejelentés -> Bejelentkezés/Változás-bejelentés a nyomtatvány neve).
Kitöltés:
I. blokkban helyi iparűzési adó változás-bejelentés jelölése. Hatályosság: 2022.01.01. (ha már tavaly is működött a vállalkozás, de nem erre voltál bejelentkezve).
V. blokkban (Adókötelezettség) 2. pont: tételes KATA-s| 3. pontban szintén 2022.01.01.| 5. pontban értelemszerűen a kata regisztrációd dátuma, melyet ellenőrizhetsz, erről itt írtunk.
NEM BUDAPESTI SZÉKHELY:
Ha nem budapesti a székhelyed, akkor az E-Önkormányzati Portálon tudod beküldeni a változás-bejelentést:
-
Ügyintézés bejelentkezéssel -> Ügyfélkapus bejelentkezés| Szerepkör váltás (saját néven egyéni vállalkozóként).
-
Illetékes önkormányzat kiválasztása, majd Ügyindítás.
-
Adóügyek -> Általános adónyomtatványok: a listából válaszd ki a "Bejelentkezés, változás-bejelentést", majd értelemszerűen töltsd ki a nyomtatványt. (következő fejezetre kattintva tudsz továbbhaladni. Változás-bejelentést kell jelölni, ha korábban nem a tételes adózást alkalmaztad az ipában.)
- Az "V. blokkot kell kitölteni. (Kisadózó vállalkozás Htv. 39/B. § (3) bekezdésén alapuló adózás, választásának, megszűnésének bejelentése)" Ha 2022-től szeretnéd alkalmazni az adózást, akkor azt a dátumot kell beírni (2022.01.01.). Ha nem tudod a kata alanyiságod kezdő napját, akkor kattints ide.
Autokata beállítások
Ha megváltoztattad az iparűzési adó típusát, akkor
az autokatában is be kell állítani az új ipa típust, hogy a helyes adózási értesítőket tudjuk küldeni Neked. Jelenleg manuálisan nem tudod megváltoztatni az IPA típusát az autokata felületén, ezért kérlek
írj nekünk itt vagy a konyveles@autokata.hu-ra és segítünk a beállításban.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.