Ebben a cikkben lehetnek olyan információk, amelyek már nem relevánsak 2023. januárjától! További információkat ide kattintva olvashatsz a változásokról.
1. lépés: töltsd le a NAV felületéről a 21HIPA nyomtatványt.
(általában a további letöltési lehetőségek -> .jar formátumra kattintva szokott sikerülni).
2. lépés: Nyisd meg az ÁNYK-t, majd adatok menüpont-> új nyomtatvány, sablonok közül válaszd ki a 21HIPA-t (megnyitás gomb).
3. lépés: Főlap kitöltése:
- Fejlécben kétszer kattintva megjelenik a települések listája. Itt válaszd ki a rád vonatkozó települési önkormányzatot. Ez nagyon fontos, mert így fog jó helyre kerülni a beadott bevallás.
- Bevallás jellegénél jelöld, hogy 1. Éves bevallás, illetve, a 10. és 11. pontot (10. A mikro-, kis és középvállalkozás által benyújtott bevallás; 11. A kisadózó vállalkozások tételes adójának alanyaként benyújtott bevallás). Év közben kezdőknél jelölni kell azt is, hogy: Év közben kezdő adózó bevallása!
- Bevallott időszak: ha nem év közben kezdted a tevékenységed, akkor 2021.01.01-2021.12.31. Ha év közben indítottad a vállalkozásod/ év közben létesítettél székhelyet/telephelyet a településen, akkor onnantól indul a bevallási időszak. Például 2021.05.01-jétől indult a vállalkozás, akkor bevallási időszak 2021.05.01-2021.12.31.
4. lépés: A felső menüsávból válaszd ki a 02-es lapot. Itt töltsd ki az azonosító adatokat értelemszerűen. (név, születési hely, idő, adóazonosító jel, adószám, székhely stb.)
5. lépés: A 03-01-es lap kitöltése. Töltsd ki a 6. pontot, a 10. pontot és a 11. pontot a rád vonatkozó adóalap összegével. Ezt elküldjük (2022. januárban) neked emailben, arányosított adóalap néven látod. A 04-es lap IX. résznél be kell írnod a dátumot és a helység nevét.
+ kis magyarázat: A katásoknál, akik a tételes adózási módot választották és teljes évben működött a vállalkozás: 2,5 millió Ft az adóalapjuk. Ha év közben kezdtél, szüneteltél, táppénzben részesültél, akkor az adóalapot csökkenteni kell a működés naptári napjaira. A 15. és 16.1 sorokat az ÁNYK automatikusan kitölti.
6. lépés: 16.2-es sort akkor kell kitöltened, ha az autokatától kapott emailben szerepel a következő adat: csökkentett adóösszeg!
Mentesség igénybevétele:
Ha mentességet adott az önkormányzat, akkor 03-01-es lap 12. pontjához írd be a mentes adóalapot (autokata értesítőben szerepelni fog, mentesített adóalap néven de itt is tudod ellenőrizni).
Kedvezmény igénybevétele:
Ha kedvezményt biztosít az önkormányzat, akkor 03-02-es lap 17. pontjához írd be a kedvezmény összegét (itt nem adóalapot írunk! - autokata értesítőben szerepelni fog: kedvezmény összege néven).
Visszaigénylés/Túlfizetés rendezése:
Ha szeretnéd visszakérni a mentesség/kedvezmény miatti túlfizetés összegét, vagy az idei év adójába beleszámítani, akkor a G lapot is ki kell töltened. Itt megadhatod a számlaszámodat, nyilatkoznod kell, hogy nincs köztartozásod, adótartozásod (1.-2. pont), majd eldöntheted, hogy a túlfizetést visszakéred-e vagy a későbbi adófizetésre használod, esetleg ezek kombinációját kéred stb. Fontos! Ha jelenleg szünetel a vállalkozásod, akkor túlfizetés esetén kiutalást nem fognak végrehajtani csak akkor, ha már újraindult.
Nyomtatvány ellenőrzése és beküldés:
A rendszer ellenőrzi a nyomtatvány adattartalmát, ha a fejléc alatti sorban a nyomtató ikon melletti pipára kattintasz . Ha nincs kék és piros hiba, akkor beküldhető. Amennyiben sárga figyelmeztetést kapsz, azt nyugodtan hagyd figyelmen kívül. A beküldés menetéről ebben cikkünkben olvashatsz.
Fontos, hogy az egyes önkormányzatoknál eltérhet a gyakorlat a kitöltés módjára vonatkozóan, ezért legyél körültekintő a cikkben foglaltakkal kapcsolatban. Számos önkormányzatot felkerestünk az ügyben, ezért minden bizonnyal a fentiek szerint helyes lesz a kitöltés. Ha autokatásként bizonytalan vagy a fentiekkel kapcsolatban, akkor keress minket a konyveles@autokata.hu email címen.
Hozzászólások
0 hozzászólás
Hozzászólások írásához jelentkezzen be.